Bittorrent Leírás


Kezdő vagy, és nem tudod, hogy hogyan kell torrentezni? akkor jó helyen jársz! Ez a leírás azoknak készült, akik szeretnénk torrentezni, de nem tudják, hogyan kezdjenek hozzá. Üdv a BitTorrent világában!

Az alapok

A BitTorrent egy olyan protokoll, amely fájlok megosztását teszi lehetővé. A le- és feltöltés egy, a gépedre telepített programmal, az ún. klienssel történik. A fájlokat itt nem egy szerverről töltöd, hanem pár másik felhasználótól. Ez azt is jelenti, hogy te is töltesz fel, amellett, hogy letöltesz.

Kezdjük el!

A torrentezéshez szükséged lesz a fent említett kliensre. Windowsra az egyik legnépszerűbb kliens a µTorrent, melyet az utorrent.com oldalról lehet letölteni. Linuxra ajánlott a Delugevagy a Transmission.
Ha megvan a telepítés, neki is kezdhetünk. Látogass el a The Pirate Bay oldalra. A főoldalon látsz egy keresőmezőt, hasonlót, mint a Google-é, csak itt torrentekre lehet keresni. Írd be ide, hogy mit keresel, válaszd ki, hogy mit szeretnél letölteni, majd kattints a torrent letöltése linkre. A letöltött pár kilobájtos fájl még nem az, amit le szeretnél tölteni, ez csak egy ún.metafájl. Ezt kell megnyitnod a klienssel, ekkor kezdődik el a kívánt anyag letöltése. Ekkor ún.leecher vagy. Ez azt jelenti, hogy letöltesz, illetve a részben letöltött anyagot töltöd tovább másoknak. Amint letöltötted a teljes anyagot, seeder leszel. Ekkor már csak felfelé töltesz a többi felhasználónak. Fontos, hogy NE lépj ki rögtön a letöltés befejezte után, és ne töröld a kliensből a torrentet! Sajnos sokan kilépnek, ezzel megölik a fájlcserét és így gyakran előfordul, hogy sokan nem tudják letölteni, amit szeretnének. Az Arány (Ratio) oszlopban látod, hogy mennyit töltöttél vissza. Ha 1 fölé megy az itt látható szám, az azt jelenti, hogy már visszatöltöttél annyit, amennyi a fair torrentezéshet szükséges, így ekkor már nyugodtan kiléphetsz. Természetesen nem szükséges addig bekapcsolva hagyni a gépet, amíg nem lesz meg az 1-es arány. Nyugodtan folytathatod később is, hiszen a BitTorrent a letöltést és a visszaosztást is tudja folytatni.
A The Pirate Bay egy ún. tracker. Azon kívül, hogy letölthetők róla a torrent fájlok, “megmondja” a klienseknek, hogy hova csatlakozzanak, tulajdonképpen “összehozza” a seedereket és a leechereket. (A trackerre a következőkben az oldal szinonimát is fogom használni.)
Ha nem indul a letöltés, nézd meg a torrent adatlapján (keresés és kattintás után megjelenő oldalon), hogy hány seedere van az adott torrentnek. Ha 0-t ír, azaz nincs seeder, akinek meglenne 100%-ban az anyag, akkor az a letöltés nem fog elindulni egészen addig, amíg nem jön vissza egy seeder. Az is előfordulhat, hogy nincs seeder, de vannak leecherek (ugye ők azok, akik még nem fejezték be a letöltést, csak részben van meg nekik az anyag), a letöltés elindul, de egy idő után le áll. Ezek azok miatt vannak, akik letöltés után kilépnek és soha nem jönnek vissza seedelni. Ezért fontos, hogy seedeld (töltsd) vissza, amit letöltöttél.
Itt szeretném kihangsúlyozni, hogy ennek az oldalnak NEM célja az illegális fájlcsere terjesztése. Mielőtt letöltesz valamit, győződj meg róla, hogy amit teszel, az nem von-e maga után jogi lépéseket. Én szóltam. :)

Nyílt trackerek, zárt trackerek

Az előzőkben megismert The Pirate Bay a nyílt trackerek közé tartozik. Ez azt jelenti, hogy a felhasználóknak nem szükséges regisztálniuk az oldal használatához. Ez egyrészről jó, mert bárki letölthet, rossz viszont a már agyonismételt ok miatt: sokan nem törődve másokkal egyszerűen nem töltenek vissza. Éppen ezért nyílt trackerekről főleg újabb torrenteket érdemes tölteni, a régebbiek sajnos sokszor elérhetetlenek a seederek hiánya miatt.
Ezen hiányosság kiküszöbölésére jöttek létre a zárt trackerek. Ezek használatára csak regisztráció után nyílik lehetőség. A legtöbb ilyen oldalon üzemel egy ún. arányrendszer, azaz regisztrálják, mennyit töltöttél fel és mennyit le. Könnyen megtehetik, hiszen a torrent kliens elküldi a le- és feltöltött adatmennyiséget a trackernek. Az arányt úgy kapod meg, hogy a feltöltött adatmennyiséget elosztod a letöltött adatmennyiséggel. Ez az a szám, ami annál jobb, minél nagyobb. :) Ha 1 felett van, nem kell aggódnod, becsületes torrentező vagy. Trackerenként változik a minimum arány, amit tartani kell, általában 0,3 vagy 0,4. Soha ne az legyen a cél, hogy az oldalon bennmaradáshoz szükséges minimális arányt tartsd! Akkor a legjobb, ha az arányod minél magasabb, de lehetőleg legalább 1 körüli.
A zárt oldalakról amúgy ugyanúgy kell letölteni, mint a The Pirate Bayről, eltekintve attól, hogy pár szabályt be kell tartanod. Ezekről az adott tracker szabályzat oldalán olvashatsz. Az ilyen oldalak általában nemcsak trackerek, hanem egyben közösségi oldalak is, soknak van például fóruma vagy IRC csatornája is.
Free (ingyenes, gold, arany, stb.) torrentek: Ezeknél a torrenteknél a tracker a letöltött adatmennyiséget nem, csak a feltöltöttet számolja, ennélfogva kiválóak arányjavításra. Fontos azonban tudni, hogy ugyanúgy vissza kell osztanod őket, mintha nem lennének free torrentek. Nem minden trackeren vannak free torrentek.

A µTorrent beállítása

A torrent klienst érdemes beállítani az internet-kapcsolatunknak megfelelően annak érdekében, hogy a lehető legmagasabb fel- illetve letöltési sebességet érjük el amellett, hogy a többi programnak is marad elég sávszélesség.
A program telepítése a szokásos módon történik. A kliens rákérdez többek között a használt nyelvre, nyelvválasztás és jóváhagyás után letölti a nyelvi fájlt a gépre. Érdemes a torrent fájl hozzárendelésnél a pipát benthagyni, így a böngészőnkből közvetlenül megnyithatjuk a torrent fájlt letöltéskor. A többi beállítás egyértelmű.
Miután a telepítő lefutott, elindul a program. Ekkor egy sebességkalauz nevű ablakot látunk, amely segít beállítani pár alapbeállítást. A kapcsolat típusa melletti legördülő listából válasszuk ki a feltöltési sebességünkhöz legközelebb álló értéket. Ha nem ismered az internetkapcsolatod sebességét, a speedtest.net oldalon lemérheted. (Fontos, hogy ilyenkor ne fusson semmi, ami forgalmat generál.) A kliens a megadott sebességnek megfelelően fog pár dolgot beállítani. A port-átirányítással most ne foglalkozzunk, ezt a következő fejezet tárgyalja részletesen.
Az alapbeállításokkal ezzel készen is vagyunk. Részletesen a Beállítások -> Beállítások (Ctrl+P) alatt lehet beállítani a klienst.
Sokan ajánlják, hogy kapcsoljuk ki a DHT-t, mivel ez zárt trackereken csalásnak minősül. Ez egy tévhit, mivel a zárt trackereknél a kliens nem használ DHT-t a torrent fájlokban található úgynevezett private flag miatt, viszont a DHT nyílt trackereknél sokszor jól jön. Ezért ne kapcsold ki a DHT-t, hacsak egyáltalán nem töltesz nyílt trackerekről. (A DHT-ről dióhéjban: arra szolgál, hogy akkor is tudj letölteni, ha nincs tracker vagy éppen nem üzemel.)

Portforward, aktív-passzív mód

Hamarosan!

Egy portforward példa: TP-Link WR340G(D) router

  • Nyiss egy böngészőablakot, a címsorba írd be a router IP címét (ha nem lett megváltoztatva, akkor ez 192.168.1.1).
  • Felugrik egy bejelentkezőablak. Írd be a bejelentkezéshez szükséges adatokat (alapértelmezetten admin:admin – ezt ajánlott később megváltoztatni).
  • Állíts be egy állandó IP-t a gépnek: Advanced -> DHCP -> Address Reservation -> Add new
    • MAC address: a hálókártya MAC címe (ha nem tudod a MAC címet, így kérheted le: Win+R -> cmd -> ipconfig /all -> a routerhez csatlakozó hálózati kártya neve alatti fizikai cím)
    • Reserved IP address: lefoglalandó IP cím. Egy, DHCP Settingsnél megadott Start és End IP address közötti IP cím. Status: Enabled (engedélyezett)
  • Csatlakozz újra, hogy a géped megkapja az új belső IP-t
  • Most pedig állítsuk be a megfelelő portot: Forwarding -> Virtual Servers -> Add new
    • Service port: kliensben beállított port (µTorrent esetén ezt így nézheted meg: Ctrl+P -> Kapcsolat -> Bejövő kapcsolatoknál használt port)
    • IP address: előzőleg kiválasztott IP
    • Protocol: All (összes)
    • Status: Enabled (engedélyezett)

Veszélyek

A torrentezésnek az előnyök mellett számtalan veszélye is van. Rengeteg olyan tracker létezik, amelyre csak egy bizonyos összeg befizetése (jellemzően emelt díjas SMS elküldése) után lehet regisztrálni. Ne dőlj be az ilyen ajánlatoknak! A tapasztalatok azt mutatják, hogy az emelt díjas SMS-ért a kiírt összeg többszörösét is levonhatják az egyenlegedről, ráadásul előfordul, hogy az ilyen oldalakról letölthető tartalom elenyésző az ingyenes oldalakéhoz képest, úgyhogy csak óvatosan a fizetős torrentoldalakkal.
Az ilyen oldalakat általában spamben (kéretlen reklámlevél) reklámozzák. Fontos: SOHA ne regisztrálj olyan oldalra, amelyet spamben reklámoznak! Az ilyen oldalak a pénzedre vagy a személyes adataidra utaznak! Sok olyan oldal van, ahol a regisztráltak e-mail címeit spammereknek adják el. Ha bizonytalan vagy egy oldallal szemben, hozz létre külön erre a célra egy e-mail címet, használj olyan jelszót, amit sehol máshol nem használsz, és a felhasználóneved is különbözzön a többi oldalon használttól! A cikk végén találsz olyan a magyar trackerekre mutató linkeket, amelyek biztonságosak ilyen szempontból (is), és szabad regisztráció is van rájuk.
Ha BitTorrentről és biztonságról van szó, van még egy dolog, ami mellett nem lehet elmenni: a vírusok. Főleg nyílt trackeren fordul elő, hogy a feltöltött kalóz (crackelt) program vírust/trójait tartalmaz. Az is gyakori, hogy az egyébként vírusmentes crackre a vírusirtó vírust jelez, másrészről sok vírusirtó nem jelez be a gépedre káros tartalomra, így szinte lehetetlen megmondani, melyik program vírusos, melyik nem. Ha nem vagy biztos a dolgodban, ne tölts le crackelt programot (egyébként is illegális… kötelező szöveg, tudod :) ), keresd helyettük az ingyenes programokat! Hiszed vagy sem, a legtöbb szoftvernek van ingyenes alternatívája, ezek sok esetben jobbak is a fizetősöknél.

Megbízható magyar trackerek nyitott regisztrációval

Itt található egy lista.